KAPLAMA LASTİKLER | Kamyon Lastiği
Anasayfa / KAPLAMA LASTİKLER

KAPLAMA LASTİKLER

Kaplama lastik- AY BAZAAR OTOMOTİV-www.kamyonlastigi.com

Kaplama lastik, Kamyon lastiği kaplaması, Kamyonet lastiği kaplaması, İş makinası lastiği kaplaması, Olmak üzere guruplara ayrılır. Ağır vasıta Kaplama lastikler ile ilgili dikkat edilmesi gereken bir çok husus vardır. Öncelikle Kaplanacak lastiğin Tarihi (Modeli), yeni olmalıdır. Kaplanacak lastiğin kondisyonu ve yanak, topuk, sırt kısımlarında yırtık, tel kırığı olmamalıdır. Bunun için Uzman Kişiler tarafından kaplanacak lastiğin durumuna mutlaka bakılmalıdır. Elbette bunu mutlaka uzman, bilir kişiler yapmalıdır. Lastiklerin durumu iyi ve kaplamaya müsait ise Fabrikaya gider, Orada yetkili uzman kişiler kontrolleri detaylı olarak yapar, Lastiğin durumu kaplanmaya elverişli ise lastik öncesinde lazer cihazlı taramaya girer. Lastikte çivi delikleri önemli değildir. Çivi delikleri belirlenerek iyice temizlenerek raspa ile yamanın tutacağı yer iyice kazınır. Lastiğin kaç adet deliği varsa tamirleri yapılır. Ve sırt kısmı teli çıkmayacak şekilde raspa makinasında tıraşlanır. Bu tıraşlamada dikkat edilmesi gereken sırt kısımlarda çivi deliklerinin iyice oyulduktan sonra içeriden yapılan yamanın yanı sıra, sırt kaplaması yapıştırılmadan önce özel kauçuklar ile doldurulmasıdır. Bu işlem yapıldıktan sonra, lastiğin sırt kısmına özel eriyebilen kauçuk yapıştırılır. Sonrasında Özel yapıştırıcı bant lastiğin tam boyutuna gerdirilerek yapıştırılır. Daha sonra Yapılacak desen seçilir ve Lastiğin sırt kısmına tam kesilmiş sırt bir birleriyle birleşecek şekilde zımbalanır. Artık Lastiğin kazana girip yüksek ısı ve hava basıncı ile belirlenen sürede pişirilmesine kazana koyulup, Kapağı kapatılır. Belirlenen süre dolduğunda Lastik kaplaması, Lastik karkasına Sıfır lastik gibi yapışmış olur. Bunu elle sökmek veya aletlerle sökmek imkansızdır. Ve lastiğimiz artık Yenilenmiş durumu ile kullanıma hazırdır.

Kaplama lastik- AY BAZAAR OTOMOTİV-www.kamyonlastigi.com

Kaplanmış olan kaplama lastikler, Kamyonlarda ve bir çok treyler, Otobüs, Kamyonet, gibi bir çok araçlarda kullanılabilir. Ancak Kaplama lastiklerde dikkat edilmesi gereken bir konuda lastiğin hangi şartlarda çalışacağıdır? Bu çok önemlidir. Hafriyat araçlarında kullanılacak lastiğin deseni Hafriyat deseni olmalıdır. Genelde Hafriyat araçlarının kullandığı ebat 315/80 R 22.5 Kaplama lastik, Yine Hafriyat araçlarının Kullandığı ebat 295/80 R 22.5 kaplama lastik, Ayrıca Hafriyat araçlarının kullandığı diğer bir ebat 13 R 22.5 kaplama lastik. Bilinmesi gereken bir hususta Kaplama lastiklerin Hafriyat araçlarında Orijinal lastiğe göre sırt kauçuğunun parça koparması kaplama lastiklerde daha fazladır. Bu çok normaldir. Ağır tonaj hafriyat araçlarının girdiği çamur, kayalık, zor şartlar durumunda taşıdığı yük ve patinaja kaldığı durumlarda yıpranma çok doğal ve normaldir. Bu yüzden Hafriyat sektöründe hafriyat araçlarına kaplama lastik kullanacak firmalar bunu bilmelidir. Elbette Fiyat performans olarak yeni sıfır lastiğe göre avantajlı olan kaplama lastikler risk oranını yanında bulundurur.

Kaplama lastik- AY BAZAAR OTOMOTİV-www.kamyonlastigi.com

Treyler Uzun yol araçları Kaplama lastik kullanırlar. Treyler lastiklerinde Kullanılan ebatlar arasında Çekicilere 315/70 R 22.5 Kaplama lastik, Ayrıca 315/60 R 22.5 Kaplama lastik, Ayrıca 295/60 R 22.5 Kaplama lastik kullanırlar. Elbette Bir çok ebat mevcut. Treyler Dorseleri için yük taşıyan ebatlar ise 435/50 R 19.5 kaplama lastik, Ve 445/45 R 19.5 Kaplama lastik en fazla kullanılan ebatlardır. Uzun yol yapan araçlarda Kaplama lastik, Uzunca zamandan beri kullanılıyor. Tabi ki, Hafriyat araçlarından çok daha fazla şanslılardır. Uzun yol yapan araçların lastikleri çok fazla ısınır. Burada dikkat edilmesi gereken Kaplama lastik kullanılacak ise Kaplama lastiğin karkaslarının taze ve yeni modelli olmasıdır. Bu sayede sağlam yapılan kaplama, Sağlam karkasta Isınsa bile sorun teşkil etmeyecektir.

Kaplama lastik- AY BAZAAR OTOMOTİV-www.kamyonlastigi.com

Otobüs lastiklerinde Kaplama lastik tercihi günümüzde devam etmektedir. Fakat yine dikkat edilmesi gereken bir sektör Yolcu taşımacılığı. Bu sebeple Otobüs Kaplama lastikleri, Çok temiz ve yeni modelli olmalıdır. Kaplama yapılan Karkas ve kaplama sırt kauçuğu iyi kalitede olmalıdır. Otobüslerin kullandığı ebat 295/80 R 22.5 Kaplama lastik, Ve 275/70 R 22.5 Kaplama lastik. Burada Otobüs için kullanılacak desen çok önemlidir. Yolcu taşımacılığı yapan firmalar kaplama lastik kullanacaklar ise Mutlaka kaplama desenini Sessiz desen seçmelidirler. Çünkü Uzun yolda asfaltla temas eden lastik deseni sessiz desen modeli değilse oldukça ses, Gürültü çıkarır. Bu da yolcuları oldukça rahatsız eder.

Kaplama lastik- AY BAZAAR OTOMOTİV-www.kamyonlastigi.com

Bu arada Kaplama lastikleri Araçların Çekici ve Dingillerine kullanılabilir. Ön lastiklerde Kaplama lastik tavsiye edilmez. 

Firmamız AY BAZAAR OTOMOTİV Olarak yılların vermiş olduğu deneyim ve tecrübelerimizi siz müşterilerimize aktarmaktan onur duyarız. Sitemiz olan www.kamyonlastigi.com adresimizden güncel lastik ilanlarımızı takip edebilir, Lastik ebat ve fiyatları hakkında bilgi almak için mesai saatlerinde bizleri iletişim numaralarımızdan arayabilirsiniz.

İLETİŞİM;    AY BAZAAR OTOMOTİV 

SABİT HAT: 0212 534 12 89 – FAKS: 0212 549 12 89

CEP NUMARALARIMIZ: CESUR BEY: 0532 563 33 81 – GÖKHAN BEY: 0532 335 32 21

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonŞİMDİ ARA!