Kamyon Lastigi

Kış Lastiği Ne Zaman Takılacak?

Başlıklar

Kışlık Lastiklerinizi Taktınız Mı?

Değerli araç sahipleri  01 Aralık 2013 tarihi itibari ile kış lastikleri takma zorunluluğu başlamaktadır. Bununla beraber hangi araçların ”Kar Lastiği” takma gibi zorunluluğu olduğunu ise sizlere buradan kısaca anlatacağız. Öncelikle 2013 kar lastiği yasası ticari araçlara zorunlu olduğunu ve cezasının 500 TL olduğunu sizlere hatırlatmak isteriz. Bu yüzden araç sahiplerinin özellikle ticari araç sahiplerinin bu hususta erken davranmaları gerekmektedir. Tarih itibari ile yarın yani 01 Aralık 2013 bugünden aslında hazırlıkların yapılması gerektiği söyleyebiliriz. Ayrıca kışlık lastik alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini sizlere anlatalım. Öncelik lastik alırken 2 yıl garantili olmasına ve M+S (Mission Snow) ibaresinin lastiğin yan kısımda yazmasına dikkat etmeniz lazım. Trafik ekiplerinin lastiklerde baktığı ilk şey budur. Ayrıca lastik alırken lastik üretim tarihine (DOT) ayrıca dikkat etmeniz gerekir. Şimdiden sizlere kolay gelsin diyoruz ve daha detaylı bilgiyi aşağıda yasa ile ilgili açıklamaları sizler ile buradan paylaşıyoruz. İyi yolculuklar dileriz… Ay Bazaar Otomotiv – 0212 534 12 89

Kar Lastiği Yasası
Kar Lastiği Yasası

Ticarilerde kış lastiği zorunluluğu başlıyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın yolcu ve yük taşımada kullanılan ticari araçlara getirdiği kış lastiği takma zorunluluğu, 1 Aralık pazar gününden itibaren başlıyor. Bu tarihten itibaren denetimlerde kış lastiği takmadığı tespit edilen söz konusu araçlara, 500 lira para cezası uygulanacak.

Ticari araçlara 1 Aralık-1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği takma zorunluluğu getiren uygulama çerçevesinde, denetimler, bakanlığın yetkilendirdiği bakanlık personeli, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ve belediyelerin denetim birimlerince yapılacak.

Binekte de gerekli’
Uzmanlar, valiliklerin inisiyatifi dışında henhangi bir zorunluluk bulunmamasına karşın, binek otomobillere kış lastiği takılmasının gerekli olduğunu belirtiyor. Hava sıcaklığının 7 derecenin altına indiği durumlarda kış lastiğinin mutlaka takılmasını öneren uzmanlar, bu lastiklerin, yaz lastiklerine göre yağmur, buz ve karlı yollarda daha güvenli olduğuna dikkat çekiyor.

Kaynak: Milliyet Gazetesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ŞİMDİ ARA!