Kamyon Lastigi

LASTİK ÖMRÜ NASIL UZATILIR

Lastik ömrü nasıl uzatılır ? Makalemizde siz değerli müşterilerimize hatırı sayılır önemli bilgiler vermeye çalışacağız.

LASTİKLERİ TAKARKEN:

Profosyonel lastik takma işlemi. Tüm İşlemler yetkili uzmanlar tarafından ve yalnızca modern profosyonel ekipmanlar kullanılarak yapılmalıdır.

Her bir lastiğin balans ayarının yapılması direksiyon tepkisini arttıracak, sürüş konforunu arttıracak ve daha da eşit aşınma sağlayacaktır.

Lastik ve jant uyumluluğu, Lastik tercihi üreticinin önerilerine ve teknik karakteristiklerine uygun bir şekilde yapılmalıdır.

Dingil ve lastik türü arasındaki uyum. Her bir lastik belirli bir dingil için üretilmiştir. Lastiğin başka başka bir dingilde kullanılması daha kötü yuvarlanma tepkisine yol açarak lastik ömrünü kısaltacaktır.

Dingil ve lastik yük kısaltmaları ile uyumluluk. Üreticinin önerileriyle uyumlu olmayan yük veya hız endeksi altında lastik kullanımı yasaktır.

KULLANIM SIRASINDA:

Düzenli diş aşınma kontrolü. Aşınma göstergelerinde tam aşınma gözüküyorsa lastiğin kullanılması tavsiye edilmez.

Diş ve çift tekerlek arasında yabancı cisimlerin temizlenmesi lastik hasarını asgari düzeye indirir.

Düzenli lastik basıncı kontrolü aşınmanın en eşit şekilde olmasını sağlayarak azami emniyet ve güvenirlik temin eder.

Araç amortisor ve frenleme sisteminin tüm elemanlarının çalışma şartları üzerinde kontrol

Aracın dingil ve tarafları arasında lastik değişimi.

Mümkün olan en az hızlanma ve frenleme ile dikkatli sürüş.

Taşınan yükün mantıklı dağıtımı.

Yeniden diş açma veya kaplama, lastikten azami verim alınmasına yardımcı olacaktır.

LASTİKLERE YENİDEN DİŞ AÇMA

Maliyet uygunluğu, güvenirlik ve yüksek yatırım getirisi profosyonel taşımacıların ana gereksinimleridir. Yeniden diş açmayla lastik ömrü arttırılabilir. Kamyon lastiklerine yenide diş açma işlemine genellikle ulusal mevzuat altında izin verilir ve emniyet kilometre performansının arttırılması için önerilir. Yeniden diş açma işlemine uygun lastikler U harfi ile veya ”Yeniden diş açılabilir” kelimesiyle işaretlenmiştir. Yeniden diş açma işlemi üreticilerin önerdiği yeniden diş açma planlarına , yüksek kaliteli ekipmanlara ve yeniden diş açma derinliğini, genişlik tercihini ve kanat şeklini tespit edebilecek bir uzmana sahip lastik merkezleri veya kamyon lastiği atölyeleri tarafından gerçekleştirilmektedir.

Yeniden diş açma işlemi sonrasında lastikler mümkün olan en düşük lastik yuvarlanma direncine sahip olacağından yeniden diş açma işlemi lastik ömrünü önemli ölçüde uzatır (kullanım şartlarına bağlı olarak yüzde 20-30 oranında) ve yakıt tüketimini düşürür. Yeniden diş açma işlemi yalnızca kalan diş yüksekliği en az 2-3 mm olduğunda yapılabilir. Bu kural sırt deseninin devam ettirebilmesine ve sırt deseni tabanı ile takviye bölgesindeki katmanlar arasındaki kauçuk katının asgari kalınlığının (2mm) korunmasına imkan tanır.

Yeniden diş açma derinliği bir çok durumda dikkate alınan bir değerdir. takviye katmanı üzerinde kauçuk katının kalınlığını değerlendirmek amacıyla en çok aşınmış noktalarda derinliğinin ölçülmesi önerilir.

Lastik ebat ve fiyatları için iletişim numaralarımızdan bizi mesai saatleri içerisinde arayabilirsiniz.

AY BAZAAR OTOMOTİV

0212 534 12 89

GSM: 0532 563 33 81 

GSM: 0532 335 32 21

FAKS: 0212 549 12 89

Bir yorum

  1. Mükemmel tanıtım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ŞİMDİ ARA!