Kamyon Lastigi

Kamyon lastiği

Kamyon lastiği
Kamyon lastiği
Çıkma kamyon lastiği
Çıkma kamyon lastiği

Başlıklar

Kamyon lastiği

Ⅰ. Ağır kamyonlar için hangi lastik en iyisidir?

1. Radyal ve çapraz lastikler

İki lastik türü arasındaki en büyük fark, kat malzemelerinin lastiğin ortasındaki düzenidir. Radyal lastiğin katı radyal gibi dikey ve çapraz olarak düzenlenirken çapraz lastiğin katı yaklaşık 45°’lik bir açıyla düzenlenir. Karşılaştırmadan iki lastik arasındaki farkı görebiliriz.

Ön gerilim lastiği ile karşılaştırıldığında radyal lastik aşağıdaki avantajlara sahiptir:

(1). Uzun servis ömrü;

(2). Küçük yuvarlanma direnci ve yakıt tasarrufu;

(3). Büyük taşıma kapasitesi ve iyi yapışma;

(4). Düşük lastik sıcaklığı ve hızlı ısı dağılımı;

(5). Sırtın delinmesi ve patlaması kolay değildir.

Radyal lastiklerin olağanüstü avantajları nedeniyle çapraz lastiklerin uygulaması çok az olmuştur. Ve otobüs lastikleri tedarikçileri ilkini seçmeyi tercih edin.

2. Hat lastikleri ve çelik lastikler

Bu iki kavram aynı zamanda kat anlamına da gelir. Naylon lastik olarak da bilinen iplik lastiği için naylon, çelik tel lastik için ise çelik tel kullanılır. Kat lastiğin ana yatak ünitesi olduğundan çelik lastiğin mukavemeti naylon lastiğe göre daha yüksektir.

3. İç lastik ve vakum lastiği

Sık sık söylediğimiz vakum lastiğine iç lastiksiz lastik de denir, dolayısıyla iki kavramı karşılaştırarak anlaşılması daha kolaydır. Vakumlu lastiğin iç lastiği yoktur. Geleneksel iç lastiğin rolünü değiştirmek için lastik ve jant arasında iyi hava sızdırmazlığı sağlamak için lastiğin iç duvarını ve hava geçirmez damak katmanını kullanır ve dış lastik aynı zamanda iç lastik rolünü de oynar. İç lastikli lastiklerle karşılaştırıldığında vakumlu lastiklerin aşağıdaki avantajları vardır:

(1). Yavaş hava sızıntısı ve yüksek güvenlik;

(2). İyi ısı dağılımı ve uzun servis ömrü;

(3). Kendi ağırlığınızı ve yakıt tüketimini azaltın;

(4). Aşınmaya dayanıklı, uzun mesafe ve yüksek hızlı sürüşe uygundur.

Ancak Çin’deki birçok ağır kamyon ciddi şekilde aşırı yüklendiğinden vakumlu lastikler özellikle uygun değildir. Ancak kamyon pazarının kademeli olarak standartlaşmasıyla birlikte vakumlu lastikler bir gelişme trendi olmalıdır. ağır hizmet lastikleri.

Ⅱ. Traktör lastikleri nedir?

Traktördeki lastikleri sürün çoğunlukla kauçuk ürünlerdir. Kauçuk lastikler dış ve iç lastikleri içerir. Dış lastik, lastik tekerleğin yerle doğrudan temas eden kısmıdır. Esas olarak lastik sırtı, kordon katı, tampon tabakası, yan duvar ve kordondan oluşur.

Sırt aşınmaya dayanıklı kauçuktan yapılmıştır. Tekerleğin zemine yeterli tutunmasını sağlayan, katmanı ve iç lastiği koruyan lastiğin sürüş yüzeyidir. Sırt kısmında genellikle “balıksırtı” veya “8” şeklinde yükseltilmiş arazi desenleri bulunur. Desenler, lastik tekerlek ile toprak arasındaki yapışmayı artırabilir, kaymayı azaltabilir ve belirli bir kayma önleyici özelliğe sahip olabilir.

Farklı ebat ve lastik fiyatları için iletişim numaralarımızdan bizleri arayabilirsiniz..

AY BAZAAR OTOMOTİV

İletişim:

0212 534 12 89

Cep numaralarımız:

Cesur bey: 0532 563 33 81

Gökhan bey: 0532 335 32 21

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ŞİMDİ ARA!