Kamyon Lastigi

Goodyear’dan Güvenli Sürüş Önerileri

Goodyear sizler için zorlu hava şartlarında güvenli sürüş önerilerinde bulunuyor

Ülkemizde kar tüm bölgeyi etkisi altına alması ile birlikte kazalarında arttığını malesef görmekteyiz. Bunun üzerine kazalara yön veren aracın en önemli aksamı olan lastikler ile ilgili ayrıca bir kaç bilgiyi’de ilave ederek sizlere bir fayda sağlamamız açısından bu haberi paylaşmak istedik. Öncelikle sizlere bu zorlu şartlarda aracınızla daha güvenli bir yolculuk dileriz… Konu detayları ile ilgili bilgiyi aşağıda sizlere sunuyoruz. Ay Bazaar Otomotiv

Goodyear UltraGrip 8 beauty shot_buyuk_tcm696-134594

Haberin Detayları:

Goodyear Türkiye Genel Müdürü Emin Özkan, hava sıcaklığının +7 derecenin altına düştüğü bugünlerde trafik güvenliği açısından ticari araçlar için zorunlu kılınan kış lastiğinin mutlaka tüm sürücüler tarafından tercih edilmesi gerektiğini söyledi.

 Özkan, trafikte güvenli sürüş için kış lastiği seçiminin önemine dikkat çekerek, “Aracınız ve hava koşullarına uygun doğru lastik kullanarak ve güvenli sürüş kurallarına uyarak zorlu kış koşullarının üstesinden gelmek mümkün” dedi.
Karlı ve buzlu zeminlerde araç sürerken nelere dikkat etmelisiniz?
• Karlı ve buzlu zeminde düşük hızda seyir etmek gerekir; lastiğin yol tutuşu normal hava şartlarına göre daha düşüktür.
• Gizli buz tehlikesi olan gölgelik alanlara girerken hız düşürülmelidir.
• Güvenli sürüşün temel önceliği duruş mesafesidir. Buzlu, karlı zeminlerde takip mesafesini iki katına çıkarmak gerekir.
• Yakın mesafede takip eden  araç varsa sağ şeride geçip araca yol verilmelidir.
• Mutlaka kış lastiği kullanılmalıdır. Çünkü hava sıcaklığı +7 derecenin altına düştüğü koşullarda kış lastiği kullanılmıyorsa lastiğin yol tutuşu zayıflar ve fren mesafesi uzar.
• Frene uzun süreyle çok basmayınız!. Frene, kesik kesik basarak, hafif frenleme yapılmalıdır. Ani fren aracın kaymasına neden olabilir. Bunun yerine, vites düşürerek hız ayarı yapabilirsiniz.
Kış lastiği seçerken dikkat edilmesi gerekenler
• Yaz lastiklerinde kullanılan kauçuk, +7 derecenin altında tutunma özelliğini kaybeder. Böylece, kış koşullarında performans düşüklüğü ortaya çıkar ve fren mesafesi uzar. Oysa, kış lastiklerinde kullanılan özel kauçuk sayesinde, +7 derecenin altında da lastiğin tutunma özelliği korunarak daha kısa fren mesafesi elde edilir.
• Kış lastiğinin diş derinliği yaz lastiğine göre daha fazladır. Böylece; kış lastiğinin karlı ve buzlu zemin yol tutuşu artar. Bu da tüketiciler için, çok daha güvenli sürüş performansı demektir.
• Kış lastiği ne kadar fazla diş derinliğine sahipse, kışın yollarda o kadar iyi performans gösterir.
• Lastikte bulunan testere şekilli merkezi kanal yapısı frenleme anında etkili kar küreme işlevi görür. Değişken kenar açılı testere şekli karlı ve buzlu zeminlerde üstün çekiş gücü sağlar. Zorlu kış koşullarında bu özelliğe sahip lastikler tercih edilmelidir.
• Tüm kış lastikleri aynı değildir. Her kış lastiği bünyesinde farklı teknik özellikleri barındırabilir. Aracınıza ve sürüş koşullarınıza en uygun kış lastiğini seçerken bayideki yetkili kişilere danışınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ŞİMDİ ARA!